Дата: 25.08.2023 14:54

Потерпілі від катування або жорстокого поводження під час війни можуть отримати безоплатно допомогу адвоката.

👆 Конвенція проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання визначає катуванням дію, якою людині навмисне заподіюється сильний біль або страждання, фізичне чи моральне, щоб:

◾️ отримати від неї або від іншої людини відомості;

◾️ покарати її за дії, які вчинила вона або інша людина;

◾️ а також залякати чи примусити її або іншу людину до дій тощо.

❗️ Катування та жорстоке поводження є воєнним злочином та не має строку давності — повідомити про цей злочин можна тоді, коли постраждала людина до цього готова.

Якщо ви зазнали катування в умовах війни — зверніться до поліції.

✅ Після відкриття кримінального провадження ви отримаєте право на представництво ваших інтересів щодо цього кримінального провадження у суді — послуги адвоката будуть оплачені з Державного бюджету України.

Отже, як отримати безоплатну правову допомогу:

1️⃣ Повідомити про злочин поліцію (ПІП та контакті дані; дату, час місце скоєння злочину); обставини злочину; контактні дані свідків/очевидців; інформацію про подібні випадки тощо).

2️⃣ Після відкриття кримінального провадження отримати витяг з Єдиного державного реєстру досудового слідства.

3️⃣ З ним звернутися до системи БПД (зателефонувавши до контакт-центру 0 800 213 103 або одразу до бюро).

4️⃣ Вам буде призначено адвоката за кошти Держбюджету.

👉 Важливо знати:

Якщо людина під впливом катувань/жорстокого поводження заподіяла шкоду інтересам держави, була змушена співпрацювати з ворогом, то відповідно до статті 40 Кримінального кодексу України особу не притягнуть до відповідальності за співпрацю з окупантами, при умові, що буде доведено, що особа це робила без власної волі під безпосереднім впливом фізичного примусу.

Для застосування статті 40 ККУ необхідна сукупність наступних фактів:

🔸 заподіяння особі болю, нанесення фізичних травм або позбавлення волі з метою примусити її вчинити злочин.

🔸 відсутність в особи реальної можливості самостійно себе захистити або уникнути страждань.

🟧 Отже, той, хто постраждав від насилля та вимушено перетнув межу дозволеного, не буде відповідати за злочинні наміри свого мучителя.

🟩 За додатковою інформацією або консультаціями звертайтеся:

✅ Щоб отримати усну консультацію, телефонуйте до контактного центру системи БПД за номером: 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні. Контактний центр працює в будні з 8:00 до 18:00.

✅ Номер для дзвінків з-за кордону: +38 044 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку).

✅ Безкоштовні дзвінки з мобільного застосунку Telegram https://t.me/+380677213103

✅ Якщо вам зручно отримати правничу допомогу письмово, напишіть у телеграм-бот https://t.me/LegalAidUkraineBot

✅ Або зверніться до найближчого з наших бюро: https://bit.ly/bpd_buro