Увага! Ботулізм!
❗ За оперативними повідомленнями територіальних органів Держпродспоживслужби, в Україні щорічно реєструються випадки захворювання на ботулізм. Так, протягом 7 місяців 2022 року спеціалістами територіальних органів Держпродспоживслужби було взято участь у розслідуванні 49 випадків ботулізму з 54 постраждалими, двоє з яких померло. У 2023 році за аналогічний період – 35 випадків ботулізму з 41 постраждалим. Виникнення захворювання у половини потерпілих пов’язано з вживанням консервів домашнього виготовлення, у решти – риби копченої та в’яленої.
У 2023 році в Одеській області зареєстровано три випадки захворювання на ботулізм з трьома постраждалими – мешканцями Одеси та Подільського і Одеського районів області. Всі хворі отримали лікування у КНП «Міська клінічна інфекційна лікарня» Одеської міської ради, де їм було введено протиботулінічну сироватку. Захворювання в двох випадках було пов’язано з вживанням рибної продукції та в одному – із вживанням м’ясної тушонки домашнього приготування.
🔴 Ботулізм – дуже небезпечне і в багатьох випадках смертельне захворювання, особливості перебігу якого призводять до ураження нервової системи, спинного і довгастого мозку та в результаті комплексу процесів – до розвитку гострої і прогресуючої дихальної недостатності. При відсутності належного лікування ботулізму у частих випадках настає летальний результат.
Ботулізм найчастіше виникає при вживанні продуктів домашнього консервування, а саме м’ясних, рибних, грибних та овочевих консервів, а також соленої, в’яленої та копченої риби, заражених збудником ботулізму – 𝗖𝗹𝗼𝘀𝘁𝗿𝗶𝗱𝗶𝘂𝗺 𝗯𝗼𝘁𝘂𝗹𝗶𝗻𝘂𝗺. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно або недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, в яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком. Мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.
Збудник ботулізму розмножується в анаеробному середовищі (середовище, в якому немає кисню), при цьому виділяє ботулінічний токсин, який не дуже стійкий до нагрівання і повністю руйнується при кип’ятінні тривалістю 10-15 хвилин. Характерно, що спори 𝗖𝗹𝗼𝘀𝘁𝗿𝗶𝗱𝗶𝘂𝗺 𝗯𝗼𝘁𝘂𝗹𝗶𝗻𝘂𝗺 знаходяться в зараженому продукті не рівномірно, а зосереджені у визначених ділянках. Тому з однієї банки або одну і ту ж копчену рибу може їсти вся сім’я, а захворіти можуть лише один або кілька людей, які споживали в їжу ті ділянки консерви, в яких були спори збудника та ботулінічний токсин.
Важливо знати, що імунітет при ботулізмі не розвивається, тому на цю хворобу можна хворіти неодноразово.
◾ Симптоми ботулізму:
▪ порушення близького зору – людина не може читати текст, але добре бачить предмети;
▪ сильно виражена сухість у роті;
▪ важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
▪ підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
▪ запаморочення;
▪ короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп).
◾ Вкотре наголошуємо, що для профілактики ботулізму, особливо в літній час, необхідно суворо дотримуватися не тільки санітарних норм приготування, але і зберігання продуктів:
▪ необхідно правильно термічно обробляти продукти (добре прожарювати, тушкувати і проварювати);
▪ у спекотний період року всі страви після охолодження необхідно ставити в холодильник, а найкраще – готувати їжу на один прийом для всієї родини;
▪ домашні консерви потрібно зберігати в холодильнику, в прохолодному місці і бажано не більше року;
▪ не вживати консерви при найменшій підозрі на їх недоброякісність, не використовувати продукцію зі здутих (бомбажних) банок;
▪ бажано вживати консерви тільки промислового виготовлення, тому що як технологія, так й рецептура їх приготування розроблена з урахуванням профілактики ботулізму та з проведенням відповідного лабораторного контролю;
▪ не купувати копчену, солону та в’ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;
▪ купуючи сушену та в’ялену рибу промислового виробництва, навіть в закладах торгівлі, звертайте увагу на її зовнішній вигляд, умови зберігання, наявність маркування із зазначенням дати виготовлення та терміну придатності.
‼ Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області закликає Вас бути обережними та берегти себе і свою родину! У випадку появи симптомів ботулізму слід негайно звернутися до лікаря!
__________________
📲 Підписуйтесь на наш 𝗧𝗲𝗹𝗲𝗴𝗿𝗮𝗺 👉 t.me/gudpsso. Там інформація з’являється раніше.