Долинська сільська територіальна громада Подільського району Одеської області
Одеська область, Подільський район

Заходи боротьби з комірними шкідниками

Дата: 24.06.2022 13:14
Кількість переглядів: 315

Найпоширеніші та найнебезпечніші шкідники зерна та зернової продукції в Україні: комірний і рисовий довгоносики, великий і малий хрущаки, гороховий і квасолевий зерноїди, зерновий точильщик, рудий коротковусий і суринамський борошноїди, зернова міль, млинова та південна комірна вогнівки, борошняний кліщ, хатня миша, сірий та чорний пацюки.

Всім цим шкідливим організмам властиве бурхливе розмноження внаслідок високої плодючості, відсутності діапаузи у більшості видів. Так, науковці дослідили, що в лабораторних умовах дві пари жуків комірного й рисового довгоносиків у зерні пшениці за дев’ять місяців розвитку дають потомство, відповідно, 6211 і 7978 особин.

Комірні шкідники дуже ненажерливі. Потомство однієї самки млинової вогнівки за чотири місяці розвитку знищує 17,5 кг борошна, а одного комірного довгоносика - один кілограм зерна пшениці за рік. Крім того, шкідники забруднюють його продуктами своєї життєдіяльності. Заражене шкідниками борошно склеюється в грудочки, ущільнюється, в ньому підвищується температура й вологість. Воно змінює колір, запах і смакові якості. Масова їх наявність може призводити до надмірної вологості й нагрівання в зерні, утворення цвілі. Пошкоджене зерно може втратити вагу від 24% до 50%.

Шкодочинність комірних шкідників дуже висока, тому до підготовки складських приміщень для зберігання нового врожаю необхідно віднестись відповідально.

Заходи боротьби з шкідниками запасу поділяють на профілактичні та винищувальні.

Профілактичні або запобіжні - спрямовані на запобігання зараженню шкідниками запасу. Це насамперед заходи, які перешкоджають проникненню шкідників у сховища, додержання правил приймання, розміщення, переробки та перевезення зерна.

Винищувальні заходи поділяють на дві групи – дезинсекції (знищення комах та кліщів різними методами) і дератизація (знищення гризунів).

Профілактичні заходи захисту хлібних запасів мають бути пріоритетними. Важливими запобіжними (профілактичними) заходами вважаються:

доведення до відповідних технічних і санітарних вимог зерносховищ тривалого зберігання зерна й зернопродуктів;

збирання врожаю за оптимальної вологості, очищення від насіння бур’янів та інших домішок, сортування й просушування зерна до вологості 13%, а за підготовки до тривалого зберігання — на 1–1,5% нижче (за оптимальної вологості зерна шкідники розвиваються, за нижче мінімальної вони не зможуть розмножуватися й шкодити);

зберігання зерна нового врожаю окремо від минулорічного, насіннєвого - від продовольчого й фуражного;

підтримання в сховищах температури та вологості відповідно до технологічних вимог, інструкцій та пори року;

за систематичного дистанційного контролю температури зерна використовувати штучне зниження її до мінус 5-10°С, що забезпечує знищення шкідників і збільшення тривалості зберігання зерна;

дотримання карантинних заходів під час роботи в кількох складських приміщеннях;

використання спеціального обладнання та засобів для роботи в зерносховищах (скребки, килимки, віники, трапи для переходу по зерну);

виявлення осередків шкідників, які потрібно першочергово знищувати, за допомогою феромонних чи клейових пасток.

Вчасні та якісні обстеження з метою виявлення зараженості зерна і зерносховищ шкідниками, своєчасно проведені профілактичні заходи можуть попередити застосування  винищувальних заходів і вберегти зернопродукцію від заселення й пошкодження шкідниками.

Зернопродукти, які  зберігаються протягом тривалого часу, потрібно обстежувати регулярно. Обстеженню на наявність шкідників підлягають зерно, тара, стіни, підлога, її шпарини, інші місця сховища. Постійний моніторинг шкідників – обов’язковий захід для забезпечення ефективного контролю, що є основою отримання продукції високої якості.

Важливо знати, що на життєдіяльність комірних шкідників істотно впливає температурний режим. Кожен вид комах і кліщів проявляє активність лише у визначених межах температур. Встановлено, що оптимальний температурний діапазон для розвитку більшості шкідників хлібних запасів перебуває у межах 18–32 С. Тривалі мінусові і мінімальні позитивні температури стримують їх розвиток і розмноження. У зерні, яке охолоджене до нижніх температурних порогів, не відбувається наростання чисельності комах та кліщів і вони поступово гинуть. В таких умовах можна зберігати зерно і без дезінсекції.

При виявленні в зерні або зернопродуктах комірних шкідників, чисельність яких перевищує економічний поріг шкодочинності та створюються сприятливі умови для розмноження, необхідно негайно вживати спеціальні винищувальні заходи.

Провідну роль у боротьбі зі шкідниками зернових запасів відіграє хімічний метод, який включає вологу і аерозольну дезінсекцію, фумігацію. При проведенні обробок застосовують препарати, дозволені до використання у боротьбі зі шкідниками запасів, відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

 

Провідний фахівець відділу контролю у сфері 

насінництва та розсадництва управління фітосанітарної

 безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва 

Головного управління Держпродспоживслужби 

в Одеській області                                  Сергій Антонюк


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь