Долинська сільська територіальна громада Подільського району Одеської області
Одеська область, Подільський район

Запобігання отруєння бджіл при проведенні робіт з пестицидами

Дата: 13.04.2022 09:10
Кількість переглядів: 865

Фото без опису

Бджоли відіграють важливу роль в сільському господарстві як запилювачі квіткових рослин. Однак останнім часом частішають випадки загибелі цих комах від використання засобів захисту рослин. Отруєння бджіл спостерігається у весняно-літній період при масових обробках сільськогосподарських посівів, зазвичай під час цвітіння ріпаку та соняшнику.

Пестициди потрапляють в бджолині сім’ї з нектаром і пилком, в результаті чого забруднюються кормові запаси і товарна продукція.
     Щоб уникнути випадків загибелі бджіл, з метою упередження виникнення скарг серед населення щодо неправомірних дій при застосуванні пестицидів на сільськогосподарських угіддях, охорони бджіл, ефективного використання бджіл для запилення ентомофільних рослин сільськогосподарського призначення, створення умов для підвищення продуктивності бджіл і сільськогосподарських культур, забезпечення гарантій дотримання прав та захисту інтересів фізичних і юридичних осіб, які займаються бджільництвом та запобігання матеріальних збитків, як власників пасік від загибелі бджіл та утилізації недоброякісного та небезпечного меду, так і аграріїв від штрафних санкцій, судових витрат та матеріальних компенсацій, необхідно дотримуватися основних вимог при застосуванні пестицидів.
     Використання засобів захисту рослин в Україні регламентовано законами України “Про пестициди і агрохімікати” та “Про захист рослин”. Асортимент, засоби, сфера застосування пестицидів, норми, кратність обробок повинні відповідати «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» на поточний рік та доповненням до нього.

     Фізичні та юридичні особи, які застосовують пестициди, згідно статті 37 Закону України «Про бджільництво», Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів », ЗУ «Про пестициди та агрохімікати», зобов’язані оповіщати органи місцевого самоврядування, місцеве населення, власників суміжних угідь про всі обробки пестицидами не пізніше ніж за дві доби при використанні наземної апаратури, та пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 км від оброблюваних площ, не пізніше ніж за три доби при застосуванні пестицидів на медоносних рослинах через засоби масової інформації (радіо, місцева газета, телебачення , SMS-повідомлення на телефони та інші засоби інформації). Повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь токсичності і строк дії препарату.
 Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами потрібно проводити в ранкові (до 10) і вечерні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою повітря не нижче +10 градусів.
У свою чергу пасічники після такого попередження мають закрити свої вулики на період від доби до 5 діб (в залежності від рівня токсичності інсектициду) для того, аби бджоли не отруїлися, оскільки навіть після обробки поле деякий час може бути небезпечним для бджіл, так як деякі інсектициди мають фумігаційну або контактну дію. Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись ОТГ, сільській (селищній) раді, на території якої вони знаходяться, своєчасно інформувати ОТГ, сільські(селищні) ради, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік на стаціонарі і при перевозках. Перевезення (кочівля) пасік до медоносних угідь здійснюється відповідно до ветеринарно-санітарних правил за погодженням з власниками або користувачами земельних ділянок.
Відповідно до статті 38 Закону України «Про бджільництво» порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, цивільно – правову або кримінальну відповідальність згідно з Законами України. Відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин, порушенні технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл, та інші види порушень. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про бджільництво, відшкодовується в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, що передбачено статтею 39 Закону України “Про бджільництво”, а суперечки, що виникають у галузі бджільництва, вирішуються судом у встановленому законодавством порядку (згідно статті 40 цього ж Закону).

     Пам’ятайте! Сільськогосподарське виробництво та бджільництво залежне одне від одного! Тільки спільними зусиллями та взаємоповагою, дотриманням простих правил можливо забезпечити підвищення урожайності перехресно запилюваних рослин, зберегти здоровими бджіл та отримати корисні , екологічно чисті продукти бджільництва.

 

Державний фітосанітаний інспектор,

Управління фітосанітарної безпеки,

контролю в сфері насінництва та розсадництва,

ГУ Держпродспоживслужби в Одеській обл.

Тетяна КРАВЧЕНКО


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь