До уваги суб’єктів господарювання!

Дата: 18.11.2021 08:21

В Україні використання та розповсюдження незареєстрованих ГМО

у відкритих системах – заборонено

Відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області наголошує, що забороняється вивільнення в навколишнє середовище ГМО до їх державної реєстрації, окрім випадків використання з метою випробувань.

Проведення державних випробувань ГМО здійснюється виключно на підставі дозволу, який видається центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Дозвіл видається одноразово на проведення державних випробувань конкретно визначеного ГМО.

В Україні використання генетично модифікованих організмів регулює Закон України від 31 травня 2007 року №1103-V “Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів”. Він упорядковує відносини між органами виконавчої влади, виробниками, продавцями (постачальниками), розробниками, дослідниками, науковцями та споживачами генетично модифікованих організмів та продукції, виробленої за технологіями, що передбачають їх розробку, створення, випробування, дослідження, транспортування, імпорт, експорт, розміщення на ринку, вивільнення у навколишнє середовище та використання в Україні з забезпеченням біологічної і генетичної безпеки.

Порушення вимог вищезгаданого Закону і прийнятих на його основі нормативно-правових актів тягне за собою цивільну, адміністративну, дисциплінарну або кримінальну відповідальність згідно із законом. Відповідальність несуть особи, які винні у:

• приховуванні або перекручуванні інформації, що могло спричинити або спричинило загрозу життю і здоров’ю людини чи навколишньому природному середовищу;

• недотриманні або порушенні вимог стандартів, регламентів, санітарних норм і правил використання, транспортування, зберігання, реалізації ГМО;

• використанні незареєстрованих ГМО або продукції, отриманої з їх використанням (за винятком науково-дослідних цілей); порушенні правил утилізації та знищення ГМО;

• невиконанні законних вимог посадових осіб, які здійснюють державний нагляд і контроль.

При порушенні, що спричинило шкоду правам, законним інтересам, життю або здоров’ю фізичної особи, навколишньому середовищу чи безпеці держави під час використання, розповсюдження незареєстрованих ГМО потрібно звернутися з письмовою заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення.

Провідний фахівець відділу контролю

у сфері насінництва та розсадництва

управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області                                                                  Сергій Антонюк